Choroby psychiczne i szpitale psychiatryczne w literaturze – 6 książek

Medycyna w literaturze to połączenie dwóch najbardziej fascynujących mnie rzeczy w jedność. Czy może być coś lepszego?! Tak – konkretna dziedzina medycyny połączona z literaturą. Zapraszam Was do zapoznania się z listą książek o tematyce zdrowia psychicznego oraz szpitali psychiatrycznych.

„Szklany klosz” Sylvia Plath –  „Szklany klosz jest uważany przez czytelników na całym świecie za ostatni akord w tragicznej biografii Sylvii Plath – miesiąc po premierze książki autorka popełniła samobójstwo.

Główna bohaterka, dziewiętnastoletnia Esther Greenwood z Bostonu, zostaje nagrodzona przez poczytny magazyn miesięcznym pobytem w Nowym Jorku. Jej zadaniem jest staż w redakcji, poza tym ma poznawać miasto, brać udział w wydarzeniach kulturalnych i spędzać miło czas. Jednak neurotyczny temperament Esther sprawia, że konfrontacja jej aspiracji i marzeń z rzeczywistością prowadzi do dramatycznego finału.” – Lubimy czytać.

 

„Charlie” Stephen Chbosky – „Książka ma formę listów pisanych do nieznanego przyjaciela przez nastolatka imieniem Charlie, nieśmiałego i wycofanego, choć niezwykle inteligentnego i wrażliwego ucznia pierwszej klasy liceum w Pittsburgu. Chłopak pisze o swoich pierwszych miłosnych doświadczeniach, relacjach w rodzinie, narkotykach i akceptacji.” – Lubimy czytać.

Ze swojej strony serdecznie polecam wam film na podstawie książki z Emmą Watson, Loganem Lermanem i Ezrą Millerem w rolach głównych. Doskonałe kino.

 

„Kraina prozaca” Elizabeth Wurtzel – „Wstrząsająca autobiograficzna opowieść o dramatycznych zmaganiach dziewczyny cierpiącej na depresję – tak rozpowszechnioną dolegliwością psychiczną w świecie. Chroniczny brak miłości i akceptacji oraz bezwzględny system wartości społecznych okaleczają wrażliwe jednostki. Powodują, że coraz więcej jest ludzi samotnych, zagubionych w poczuciu własnej bezwartościowości i pozbawionych woli. Dla wielu z nich, tak jak dla bohaterki książki, prozac okazuje się ratunkiem.” – Lubimy czytać.

Czy to nie brzmi znajomo?

 

„Schizofrenia. Moja droga przez szaleństwo” Elyn Saks  – „W książce Schizofrenia. Moja droga przez szaleństwo Elyn R. Saks pisze w sposób szczery i poruszający o swojej paranoi, niezdolności odróżniania urojonych lęków od prawdziwych, głosach rozbrzmiewających w głowie, nakłaniających do strasznych czynów. Wspomina także o przeszkodach, jakie musiała pokonać, aby stać się osobą, którą jest dzisiaj.” – Lubimy czytać.

Ze swej strony polecam Wam doskonały filmik w ramach panelu dyskusyjnego TED, w którym Saks opowiada o swojej chorobie.

 

„Weronika postanawia umrzeć” Paulo Coelho – „Umiera się na wiele sposobów: z miłości, z tęsknoty, z rozpaczy, ze zmęczenia, z nudów, ze strachu… Umiera się nie dlatego, by przestać żyć, lecz po to, by żyć inaczej. Kiedy świat zacieśnia się do rozmiarów pułapki, śmierć zdaje się być jedynym ratunkiem, ostatnią kartą, na którą stawia się własne życie.

Weronika postanawia umrzeć bez wyraźnego powodu, bez żalu i bez patosu. Może dlatego, że gdy szukała łatwych rozwiązań, jej życie stało się mdłe, jak potrawa bez przypraw, pozbawione ziarna szaleństwa. A gdzie szukać szaleństwa, jeśli nie w domu wariatów, pośród tych, którzy obdarzeni nim zostali w nadmiarze? Weronika uczy się na nowo życia, poznaje siebie samą, zmartwychwstaje. Weronika chce żyć inaczej.” – Lubimy czytać.

Wiem co myślicie o Coelho! Mimo to, dajcie mu szansę. Choć ten jeden raz. Możecie być zaskoczeni. 

 

„Przerwana lekcja muzyki” Susanna Kaysen – „Wrażliwość to nie choroba! Jeśli miałeś szczęście – jechałeś na Woodstock, jeśli miałeś pecha – jechałeś do Wietnamu. A jeśli nie wiedziałeś, czego chcesz – lądowałeś w domu wariatów.

Wrażliwa, mająca problemy emocjonalne, nie potrafiąca odnaleźć się w otaczającym ją świecie Susanna po próbie samobójczej zostaje umieszczona przez swoich rodziców w szpitalu psychiatrycznym. Rozpoznane zostaje u niej występowanie osobowości borderline.” – Lubimy czytać.
W tym miejscu oczywiście polecam Wam również  film na podstawie książki z Winoną Ryder i Angeliną Jolie w rolach głównych.

To 6 moich propozycji na książki związane z tematyką chorób psychicznych i szpitali psychiatrycznych. Przeglądając listę Goodreads dostrzegłam jak niewielki dostęp do tego typu książek mamy na polskim rynku, czas więc zacząć szlifować angielski.

Czy któraś z propozycji przypadła Wam do gustu? Może już znacie podane przeze mnie tytuły? Dajcie znać.

Wszyscy tutaj jesteśmy szaleni
Wszyscy tutaj jesteśmy szaleni
Aga
Witaj! Mam na imię Agnieszka, z zawodu jestem pielęgniarką, a moją największą pasją w życiu są książki. Jestem w stanie zakochać się w każdym gatunku literackim, dlatego też nie mam ulubionego nurtu, czytam dużo, dla przyjemności i z wielką radością. Na blogu przedstawiam Ci subiektywne spojrzenie na poszczególne tytuły, licząc na Twoje zainteresowanie i ciekawą dyskusję. Pozdrawiam!
 • ,,Schizofrenia. Moja droga przez szaleństwo” to mówiąc kolokwialnie „mój typ”. Muszę się rozejrzeć za tą pozycją jak tylko będę miała kasę 😀
  Pozdrawiam!

  http://wielopasja.blogspot.com/

  • Wspaniała historia kobiety, która mimo dramatycznych przeżyć związanych z chorobą osiągnęła sukces zarówno zawodowy jak i w życiu prywatnym. Absolutnie fenomenalna opowieść.

 • Mnie dotknęła książka „Byłam po drugiej stronie lustra”.

  • Słyszałam o niej i przez jakiś czas na nią polowałam 🙂 Dziękuję, że mi o niej przypomniałeś!

 • Myślę, że Oliver Sacks z poprzedniego zestawienia też by tu doskonale pasował 🙂 A może następne książki z tematem depresji?

  • „Głębia Challengera” to świetna książka. Tych o tematyce chorób psychicznych jest całe multum, myślę, że jeszcze pojawi się taki wpis. Myślałam o temacie depresji i być może faktycznie taki tekst zamieszczę 🙂 Oczywiście Sacks pasowałby tu doskonale.

 • Bardzo interesujący wpis 🙂 Pozdrawiam

 • czytajkomiksy.pl

  Ciekawe zestawienie, jednak to zdecydowanie nie moje klimaty.

 • Od razu na myśl przyszła mi książka Rowan Coleman „Słowa pamięci” o kobiecie, która wmłodym wieku zapada na alzheimera. Rety, jaka to była ciężka lektura! Uwielbiam takie, chociaż uryczę się jak bóbr. Koniecznie muszę sobie zanotować Twoje tytuły.

  • Mam ta książkę gdzieś na czytniku 🙂 Widziałam film na jej podstawie, bardzo mi się podobał więc może któregoś dnia sięgnę po książkowy pierwowzór.

 • Bałwochwalica Jedna

  Dorzucam „Lot nad kukułczym gniazdem” Kena Kesey’a.