„Głębia Challengera” Neal Shusterman

„Głębia Challengera”, książka zakwalifikowana do kategorii literatury młodzieżowej – czy to rzeczywiście odpowiednie miejsce dla historii o chłopcu zmagającym się z demonami swojego umysłu? Zapraszam do przeczytania mojej opinii o książce.

Caden Bosh, główny bohater „Głębi Challengera” nie jest zwykłym nastolatkiem, jest kimś wyjątkowym, choć sam nie do końca potrafi to zrozumieć. Zmaga się on z demonami, które coraz częściej pojawiają się w jego głowie, a ich głosy i słowa są coraz wyraźniejsze.

Książka Neala Shustermana to poruszająca i dramatyczna historia chłopca zmagającego się z nagłą i niespodziewaną chorobą psychiczną – wyniszczającą i degradującą schizofrenią, która zmienia życie głównego bohatera i jego rodziny w piekło.

Caden wierzy, że jest członkiem załogi badawczej której celem jest odkrycie Głębi Challengera, najgłębiej położonego punktu rowu Mariańskiego.

Kim okaże się jednooki kapitan statku? Kim są członkowie nietypowej załogi? I czym tak naprawdę jest tytułowa Głębia?

Ta powieść dla nastolatków, pełna jest metafor i niejasnych opisów. To relacja tego co dzieje się w umyśle ciężko chorego człowieka, który stawia pierwsze kroki w nastoletnim świecie. Pełna dramatyzmu i rozpaczy historia człowieka, który nie odnajduje zrozumienia dla swoich nieuporządkowanych myśli. To opowieść o koszmarze, jaki spotyka ludzi dotkniętych choroba umysłową.

Autor książki wie doskonale o czym pisze, jego nastoletni syn jest chory, cierpi jego umysł i dusza. Shusterman ukazuje czytelnikowi to, co na co dzień jest niedostrzegalne dla każdego z nas. Pokazuje nam gonitwę myśli, niekończącą się tyradę głosów, wyimaginowany świat, który w umyśle chorego człowieka staje się światem realnym, niemożliwym do odróżnienia od otaczającej rzeczywistości.

„Głębia Challengera” to książka wyjątkowa, mądra i wstrząsająca. Pozostawia po sobie głęboki ślad w czytelniku i nie pozwala o sobie zapomnieć. To lektura obowiązkowa dla każdego, nie tylko dla osób jak ja, zainteresowanych tematyką schorzeń psychicznych. To opowieść dla tych, który chcą zrozumieć, dla tych którzy szukają odpowiedzi na pytania, których nikt nie zadaje głośno.

Serdecznie polecam.

Aga
Witaj! Mam na imię Agnieszka, z zawodu jestem pielęgniarką, a moją największą pasją w życiu są książki. Jestem w stanie zakochać się w każdym gatunku literackim, dlatego też nie mam ulubionego nurtu, czytam dużo, dla przyjemności i z wielką radością. Na blogu przedstawiam Ci subiektywne spojrzenie na poszczególne tytuły, licząc na Twoje zainteresowanie i ciekawą dyskusję. Pozdrawiam!